Skip to content

Persons Nominated for the District Elections on Thursday 6 May 2021

Amberley and Woodchester

   

Surname

Forename

Description

Copley [Copley-Hammond]

John Kenneth [John]

The Conservative Party Candidate

Smith

Ashley Robert Wickens

Labour Party

 

 

 

Berkeley Vale

 

 

Surname

Forename

Description

Ashton [Ashton]

Elizabeth [Liz]

Labour Party

Craig

Gordon Alexander Stark

The Conservative Party Candidate

Easby [Easby]

Nicholas Frederick Henry [Nick]

Liberal Democrats

Green

Lindsey Jane

The Conservative Party Candidate

Jones

Haydn Lewis

The Conservative Party Candidate

Lungley

David Rolfe

Green Party

Terry

Keith William

Labour Party

 

 

 

Bisley

 

 

Surname

Forename

Description

Brown

Martin Andrew

Green Party

Williams

Timothy Edward Roland

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Cainscross

 

 

Surname

Forename

Description

Darlington [Darlington]

Raymond James [Ray]

Trade Unionist and Socialist Coalition

Davis

Katrina Mariea

The Conservative Party Candidate

Hoskin

Jessie Pearl

Labour Party

Kayum [Kayum]

Geoffrey [Geoff]

Green Party

Malpass

Anthony Roger

The Conservative Party Candidate

Miles

Jenny

Labour Party

Naumann

Steven

Green Party

Nelson [Nelson]

Roderick Glazebrook [Rod]

Green Party

Nurse

Richard Marc

Heritage Party - Social Conservatism

Stanley

Graham Keith

Independent

Williams

George Ellis

The Conservative Party Candidate

Williams [Williams]

Thomas Hugh [Tom]

Labour Party

 

 

 

Cam East

 

 

Surname

Forename

Description

Blackwell-Whitehead

Richard John

Liberal Democrats

Blenkinsop [Blenkinsop]

Robert John [Bob]

Labour Party

Cornell

Nera Irene

Labour Party

Gray

Victoria

The Conservative Party Candidate

Tipper

Brian

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Cam West

 

 

Surname

Forename

Description

Evans

Christopher David

The Conservative Party Candidate

Fryer

Colin Patrick

Labour Party

Fulcher [Fulcher]

Jonathan Gordon [Jon]

The Conservative Party Candidate

Jayaseelanvictor [Jayaseelan]

Lucia Moria [Lucia Moria]

Trade Unionist and Socialist Coalition

Jewell

Elaine Joyce

Liberal Democrats

Rowston

Anja Louise

Labour Party

 

 

 

Chalford

 

 

Surname

Forename

Description

Fenton

Helen Elizabeth

Labour and Co-operative Party

Jockel [Jockel]

Christopher David [Chris]

Green Party

Lester

Christopher Martin

The Conservative Party Candidate

McQueer

Lewis Kirk

The Conservative Party Candidate

Pilkington

Anthony Philip William

The Conservative Party Candidate

Watson [Watson]

Patricia Mary [Tricia]

Green Party

 

 

 

Coaley and Uley

 

 

Surname

Forename

Description

Newman

Victoria

The Conservative Party Candidate

Pearcy

Martin Richard

Green Party

 

 

 

Dursley

 

 

Surname

Forename

Description

Broady

James Stuart

Green Party

Bywater [Bywater]

Benjamin Hugo [Ben]

Green Party

Cornell

Doina Claire

Labour Party

Hall

Trevor

Labour Party

Patrick

Loraine Vivienne

The Conservative Party Candidate

Savvidou

Danae

Labour Party

Stennett [Stennett]

Alexander David [Alex]

The Conservative Party Candidate

Viney

Tracey Elaine

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Hardwicke

 

 

Surname

Forename

Description

Adams

Peter

Green Party

Callinan

John

Labour Party

Mossman [Mossman]

David Charles [Dave]

The Conservative Party Candidate

Oxley [Oxley]

Gillian Elizabeth [Gill]

The Conservative Party Candidate

Robinthwaite

John

Green Party

Ryder

Mark Andrew

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Kingswood

 

 

Surname

Forename

Description

Carter

David James

Labour Party

Tuffin

Charles James

The Conservative Party Candidate

Wilsher [Wilsher]

Richard Christopher [Rich]

Liberal Democrats

 

 

 

Minchinhampton

 

 

Surname

Forename

Description

Huband

Mark Christopher

Labour Party

Hurst

Nicholas Charles

The Conservative Party Candidate

Lowin

David Roger

The Conservative Party Candidate

Turner

Chloe Isobel

Green Party

 

 

 

Nailsworth

 

 

Surname

Forename

Description

Bennett

Natalie Ann

Labour and Co-operative Party

Denning

Ewen Roderick

The Conservative Party Candidate

Howells

Max Oliver John

The Conservative Party Candidate

Kay

Norman Ian

Green Party

Lockwood

John

The Conservative Party Candidate

Robinson [Robinson]

Stephen [Steve]

Labour and Co-operative Party

Wilsher

Rhianna Sian

Liberal Democrats

 

 

 

Painswick & Upton

 

 

Surname

Forename

Description

Bullingham

Jason Owen

The Conservative Party Candidate

Clee

Isa

Green Party

Job

Julie Anthea

The Conservative Party Candidate

McClafferty

Gavin

Green Party first choice candidate

Pathak-Sen

Ela

Labour Party

Pearson

Keith Lionel

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Randwick, Whiteshill and Ruscombe

 

 

Surname

Forename

Description

Edmunds [Edmunds]

Jonathan Paul [Jon]

Green Party

Williams

Susan Evelyn Laura

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Rodborough

   

Surname

Forename

Description

Bird [Bird]

Elisabeth [Libby]

The Conservative Party Candidate

Blomberg

Philip Sven

Green Party first choice candidate

Hillary [Hillary]

Elizabeth [Liz]

Green Party

Layfield

Robin Mark Hesketh

Labour and Co-operative Party

Prenter

Nigel Andrew

Labour and Co-operative Party

Trusty [Trusty]

Robert John [Bob]

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Severn

 

 

Surname

Forename

Description

Davies

Stephen Frank

The Conservative Party Candidate

Jones

John Frederick

The Conservative Party Candidate

Pollard

Oakley

Labour Party

Shannon

Moya

Green Party

Stayte [Stayte]

Michael Robert [Mike]

Liberal Democrats

 

 

 

Stonehouse

 

 

Surname

Forename

Description

Brine [Brine]

Christopher Anthony [Chris]

Labour and Co-operative Party

Easton [Easton]

Christopher John [Chris]

The Conservative Party Candidate

Fletcher [Fletcher]

Elizabeth Grace [Lizzie]

Trade Unionist and Socialist Coalition

Gogerly

Glenville Alexander

Libertarian Party

Housden

Nicholas Edward

The Conservative Party Candidate

Jewell

Robert Mark

Liberal Democrats

Kambites

Carol Jill

Green Party

Pickering

Sally

Green Party

Porter

Emma Lowenna

The Conservative Party Candidate

Powell

Gary Dean

Labour and Co-operative Party

Redding [Redding]

Victoria Helen [Vicky]

Green Party

Ross

Mattie

Labour and Co-operative Party

 

 

 

Stroud Central

 

 

Surname

Forename

Description

Crews [Crews]

Kathryn Eleanor [Kate]

Green Party

McQuail [McQuail]

Jessica Salome [Jess]

Labour Party

Stanton

John

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Stroud Farmhill and Paganhill

   

Surname

Forename

Description

Buick

Neil Richards

Green Party

Drew

David Elliott

Labour and Co-operative Party

Sutton

Haydn Leonard

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Stroud Slade

 

 

Surname

Forename

Description

Davies

Laurie Splash Wednesday

Labour and Co-operative Party

Long

Allison Elizabeth

The Conservative Party Candidate

Moore [Moore]

Christopher John [Chris]

Trade Unionist and Socialist Coalition

Oldman

Adrian Neil

Green Party

 

 

 

Stroud Trinity

 

 

Surname

Forename

Description

Parkinson-Proudlove [Parkinson]

Sebastian [Sebastian]

Labour Party

Schoemaker

Lucas

Green Party

Tomblin

Jessica Mary Olivia

The Conservative Party Candidate

 

 

 

Stroud Uplands

 

 

Surname

Forename

Description

Baker

Paula

Labour Party

Chisholm

Colin

The Conservative Party Candidate

Davenport

Natalie Swinburne

Liberal Democrats

Goulcher

Adam Mark

Trade Unionist and Socialist Coalition

Richardson

George Peter

Green Party

 

 

 

Stroud Valley

 

 

Surname

Forename

Description

Baxendale

Martin Joseph

Green Party

Sheer

Megan Chloe

Labour Party

Sugars

Sharon Elizabeth

The Conservative Party Candidate

 

 

 

The Stanleys

 

 

Surname

Forename

Description

Airey

Suzanne

Green Party

Hynd [Hynd]

Stephen [Steve]

Green Party first choice candidate

Price

Vanessa

Labour Party

Reddington

Conor Patrick Michael

The Conservative Party Candidate

Studdert-Kennedy

Nigel William John

The Conservative Party Candidate

Theaker

Andrew James

Labour Party

 

 

 

Thrupp

 

 

Surname

Forename

Description

Aldam [Aldam]

Rebecca Victoria [Beki]

Green Party

Blackburn

Anthony James

The Conservative Party Candidate

Hayden Burrell

Oisin Finn

Labour Party

 

 

 

Wotton-Under-Edge

 

 

Surname

Forename

Description

Braun

Catherine

Green Party

Cursham

Susan Elizabeth Jane

The Conservative Party Candidate

James

George William

Liberal Democrats

Price

Lorna Tracy

The Conservative Party Candidate

Smith

Graham Steven

The Conservative Party Candidate

Tucker [Tucker]

Kenneth David [Ken]

Liberal Democrats

 

Share this page

We use cookies to improve user experience. If you continue, we will assume you are happy to accept cookies from this website. Continue